Prípravy na Vianoce zahŕňajú varenie sviatočnej večere, pečenie drobného pečiva a zákuskov, nákup množstva darčekov, výzdobu domácnosti, rozosielanie krásnych pozdravov a nekonečné množstvo ďalších drobností. Tieto povinnosti sa stali dôvodom, prečo mnoho ľudí na Vianoce pociťujú namiesto pokoja a pohody stres, paniku až depresiu.

christmas

Práve preto máme pre Vás niekoľko tipov, ako si sviatky tento rok užiť v pohode, bez nervov a osobných zlyhaní.

1. Napíšte si zoznam

Zapamätať si všetky detaily a na nič nezabudnúť je priam nemožné! Naša rada preto znie: všetko si zapíšte na zoznam, alebo do kalendára

Od pečenia vianočných koláčov, cez zemiaky a šalát s rybou, až po darčeky pre každého člena rodiny, či priateľov. Čím viac detailov bude na vašom zozname, tým lepšie.

Vidieť svoje povinnosti napísané čierne na bielom vám uľahčí život viac ako si myslíte. Potom ako splníte úlohu, si ju môžte s radosťou "odfajknúť". Nakoniec to bude zábava.

2. Nakupujte v predstihu a v zľavách

Začnite s nakupovaním darčekov v predstihu. Oplatí sa to, pretože ceny pred Vianocami sú nižšie ako na poslednú chvíľu, teda 23.12. A navyše, môže sa stať, že tovar bude vypredaný. 

Pokúste sa vyhnúť tlačenicám v obchodných centrách a nakupujte online. Sme tu pre Vás.

3. Rozdeľte úlohy medzi ostatných členov rodiny

Pripraviť večeru, upratovať, zdobiť vianočný stromček je s pomocníkmi oveľa zábavnejšie, ale hlavne menej namáhavé. Zapojte svojich rodičov, priateľov, deti.

4. Upratujte a pečte s predstihom

Začnite aspoň tri týždne pred Vianocami a rozdeľte si to tak, ako sa to hodí do vášho časového hgarmonogramu. 

Medovníčky sú lepšie, ak sú upečené aspoň 3 týždne pred Vianocami, keďže si vyžadujú čas na zmäknutie. Cesto na linecké koláče si zase môžte zamiesiť a zamraziť, potom vytiahnuť a kľudne vykrajovať a zdobiť.

5. Neporovnájte sa

Pravda je taká, že najviac stresu si počas sviatkov spôsobujeme sami. Nikdy sa preto nenechávajte rozhodiť dokonale upravenými vianočnými fotografiami na sociálnych sieťach.

Navyše, kto rozhoduje o tom, ako majú Vianoce vyzerať u Vás? Predsa vy.

6. Menej je viac

Myslíte si, že blikajúci Santa Claus s ôsmymi sobmi na vašej streche je nevyhnutná vec? Nežijeme v Amerike, kde sa každoročne koná súťaž o najviac vysvietený dom.

Ak tvorba vianočných dekorácií nie je vašim koníčkom, pokojne ostaňte pri klasickom vianočnom stromčeku

Jednoduchú výzdobu je predsa ľahšie demontovať a upratať. To znamená, menje práce pred sviatkami = menej práce po sviatkoch

7. Čas na pauzu

Ak začnte cítiť príliš veľký tlak, je na čase vypnúť. A to aj vtedy, ak je 24. decembra a vy nemáte zabalené darčeky. 

Doprajte si prechádzku na čerstvom vzduchu, relax, či cvičenie. Urovnajte si myšlienky a všetko pôjde ako po masle. 

8. Zachovajte si dennú rutinu

Mizerný pocit nastáva aj zo zmien dennej rutiny, keďže práve tá vám dáva akési pomyselné barlíčky, ktoré vašu myseľ udržujú v stabilnej rovine aj počasc sviatočného chaosu.

9. Doprajte si, ale s mierou

Vianoce sú sviatkami hojnosti. Počas roka sa už totiž nenaskytne lepšia príležitosť pre oddych a vychutnanie si skvelých koláčikov. Doprajte si však len toľko, aby ste potom nepocitťovali výčitky.

10. Zabudnite na stres

Nachádza sa vo vašom okolí klzisko? Zamrznuté jazero? Alebo dokonca nasnežilo?

Najlepším spôsobom ako odbúrať stres z domácich príprav je naň zabudnúť pri zimných radovánkach. Odreagujte sa na korčuliach, vybláznite sa s deťmi v snehu pri guľovačke, postavte snehuliaka, urobte anjela. Nie je lepší spôsob ako zregenerovať dušu, než sa poriadne vyvetrať.

 

Chýbajú Vám pred Vianocami kuchynské pomôcky k vareniu a pečeniu? Pozrite si našu širokú ponuku. 

Doplnky a dekorácie do kuchyne